مشارکت در ساختمان سازی در اصفهان

مشارکت در ساختمان سازی در اصفهان در واقع نوعی قرارداد است که در حوزه پیمانکاری و ساخت و ساز بسته می شود. این قرارداد در مورد کلیه پروژه های تجاری، مسکونی و غیره قابل اجرا است.

البته در قراردادها باید تمام نکات رعایت شود.اکنون که با تعریف مشارکت ساخت آشنا شدید باید به نکته ای مهم توجه داشته باشید. به این صورت که قراردادهای مشارکت در ساخت و ساز جزو مهمترین قراردادها به حساب می آیند، چرا که بصورت مستقیم بر مال و دارایی طرفین قرارداد اثر می گذارند.

به همین دلیل قوانین مشارکت در ساخت و ساز به درستی وضع شده است.نحوه مشارکت در ساخت و ساز به این صورت است که مالک یک قطعه زمین یا ساختمان قصد احداث واحدهایی مسکونی یا تجاری را دارد.

منتها برای پیاده سازی نظرش پول و سرمایه کافی را در اختیار ندارد. در چنین شرایطی است که قرارداد مشارکت ساخت  و ساز به یاری مالک می آید. زیرا بر اساس این قرارداد مالک زمین در اجرای پروژه ساخت و ساز خود از کلیه خدمات، امکانات و سرمایه پیمانکار بهره مند خواهد شد.

لازم است بدانید بر اساس قراردادی که بسته می شود  بخش یا درصدی از پروژه به طرف سازنده تعلق خواهد گرفت. به این ترتیب تقسیم هزینه میان مالک و سازنده صورت می گیرد. در ادامه شما را با شرایط مشارکت در ساخت در اصفهان و انواع  مشارکت نیز آشنا خواهیم کرد.

 

مزایای مشارکت در ساخت چیست؟

 

قراردادهای مشارکت در ساختمان سازی در اصفهان ، بهترین، ساده‌ترین و سریع‌ترین راهکار برای نوسازی ساختمان‌های قدیمی و زیباسازی محله‌های قدیمی شناخته می‌شوند.مخصوصا در اصفهان که خانه های قدیمی زیادی دارد.

پروژه‌هایی که به صورت مشارکتی اجرا می‌شوند به راحتی می‌توانند ساختمان‌های قدیمی را به نوساز تبدیل کنند، دقیقاً همان ساختمان‌هایی که استانداردهای مقاومت در برابر زمین لرزه و استحکام سازه برای آن‌ها رعایت می‌شود.

با توجه به این که امروزه اصفهان دارای نشستهای زیادی نیز میباشد. با گسترش پروژه‌های نوسازی ساختمان‌ها از طریق پروژه‌های مشارکتی، زیبایی ساختمان‌ها بیشتر خواهد شد، بنابراین شرایط زندگی برای خانواده‌ها نیز در بهترین وضعیت قرار می‌گیرد.

 سهولت در عقد قرارداد مشارکت در ساخت، به تدریج، خانه‌های قدیمی و کلنگی را به پروژه‌های نوساز تبدیل می‌کند، به این ترتیب، بسیاری از مشکلات شهری از این بابت برطرف می‌شود.مشارکت در ساختمان سازی در اصفهان از تمام لحاظ به صرفه و برای سرمایه گذاری بسیار مناسب میباشد.

زمانیکه پروژه‌های نوسازی بیشتر انجام شوند، ارزش یک ملک بیشتر خواهد شد که این خود، یک سرمایه مالی برای آینده است.در ضمن شهر نیز زیباتر میشود.

 پروژه‌های مشارکتی در ساخت و ساز موجب صرفه‌جویی در وقت انرژی و بودجه مالی صاحب ملک می‌شود. شرکت‌های متخصص در این زمینه با تسلط کافی بر مراحل ساخت و ساز، پروژه را به بهترین شکل به پایان می‌رسانند. صرفه‌جویی در هزینه‌ها شامل مصرف انرژی و هزینه خرید لوازم و مصالح اولیه است.و این موضوع از نظر اقتصادی برای مالک بسیار اهمیت دارد.

نکات مهم در قرارداد مشارکت در ساختمان در اصفهان

 

۱- برای محاسبه میزان مشارکت و درصد سود میان دو طرف قرارداد مشارکت در ساخت، تغییرات قیمت مسکن در بازار و همچنین نرخ تورم و دیگر مسایل در نظر گرفته می‌شود.

 

۲- هزینه‌های پروژه‌ها در شهرهای مختلف، متفاوت بوده و نسبت به شهرهای بزرگ و کوچک متغیر می باشد. بطور کلی محاسبات براساس قیمت هر متر مربع آپارتمان نوساز در یک منطقه خاص در یک شهر انجام می‌شود.

 

۳- در قرارداد مشارکت در ساخت، سهم شرکت پیمانکار و مالک از میانه ۵۰ درصد به عنوان معیار، تغییر پیدا می‌کند.به طور مثال سهم صاحب زمین یا صاحب اصلی ملک ۵۵ درصد شده و سهم شرکت پیمانکار ۴۵ درصد محاسبه می‌‌شود، البته این درصد می‌تواند به صورت ۶۰ و ۴۰ نیز تغییر پیدا کند.که بستگی به دو طرف دلرد.

 

۴- برای پروژه‌های مشارکتی حتماً ارزش ملک و ارزش نهایی پروژه در ابتدا محاسبه و گفته می‌شود. مهندسین از فرمول‌های ویژه برای سود و ارزش ملک در این راه استفاده می‌شود.

 

۵- در قراردادی که برای  مشارکت در ساخت  تنظیم میشود در تمام شرایط به ویژه میزان سود، با نظر دو طرف تنظیم می‌شود، اما شرایط عرف جامعه نیز در این حالت تاثیرگذار هستند.

 

۶- قبل از اینکه پروژه مشارکتی در ساخت و ساز آغاز شود، شرکت سازنده یا شرکت پیمانکار یک وجه بلاعوض را به مالک زمین یا مالک ملک پرداخت می‌کند تا بتواند در طول انجام پروژه، محل اسکان برای خود و خانواده فراهم کند.

 

۷- بهتر است هنگام قرارداد مشارکت در ساخت، فردی به نام داور یا حاکم و یا بهتر بگویم شاهد قرارداد مشخص شود که نقش قضاوت کننده را بر عهده دارد. همچنین قبل از اینکه  فرد این نقش را بر عهده بگیرد باید شرایط و وظایف و مسئولیت‌ها به او  ابلاغ گردد.

 

۸- در قراردادهای مشارکتی برای پروژه‌های ساخت و ساز حتماً مسئولیت‌ها و وظایف هر دو طرف قرارداد باید به دقت تعیین و ذکر شود.

 

۹-دقت داشته باشید که اگر خدمات مشارکت در ساخت در اصفهان  را از شرکت‌های پیمانکاری با مالکیت حقوقی دریافت می‌کنید، حتماً از اعتبار عملکرد و فعالیت‌های شرکت مطمئن شوید تا از وارد شدن خسارت‌های جدی به ملک یا زمین جلوگیری کنید.

 

۱۰- شرکت‌های پیمانکاری حقوقی لازم است تمام مراحل عقد قرارداد را همراه با امضای رسمی و مهر شرکت با اعتبار لازم انجام دهند.

 

۱۱- اگر هر یک از طرفین قرارداد به مسئولیت‌ها و وظایف خود پایبند نباشند یا عمل نکنند، حق لغو کردن قرارداد مشارکت در ساختمان در اصفهان برای آن‌ها امکان‌پذیر است.در نتیجه به این بند قرارداد توجه داشته باشید

 

۱۲- اگر موقع انجام پروژه، مالک زمین یا ساختمان فوت کند، ورثه او باید مراحل ادامه پروژه را بر عهده بگیرند.

 

۱۳- اگر زمان قرارداد مشارکت در ساخت به پایان برسد، اما پروژه ساخت و ساز خاتمه نیافته باشد، حق فسخ قرارداد یا ضرر برای هر دو طرف وجود نخواهد داشت، مگر اینکه قبلاً در قرارداد شرایطی را در این باره نوشته باشند.

 

۱۴- قراردادهای مشارکتی در ساخت و ساز بر پایه نحوه فعالیت شرکت سازنده و بودجه مالی صاحب زمین یا صاحب ملک تنظیم می‌شوند.

 

۱۵- تعیین و دریافت ضمانت برای اجرای پروژه در قراردادهای مشارکتی الزامی است. در واقع این یکی از مهمترین نکاتی است که باید در قرارداد ذکر شود.موارد دیگری نیز وجود دارد که حتما باید در قرارداد مشارکت ساخت و ساز قید شود.

 

۱۶-شرکت پیمانکار یا سازنده پروژه وظیفه دارد در بازه‌‌های زمانی یک ماه یا دو ماهه در قالب صورت جلسه یا گزارش رسمی، مراحل تکمیل کار را به اطلاع مالک یا شرکت‌های طرف قرارداد برساند.

 

۱۷- در قرارداد مشارکت در ساخت اگر یک فرد یا چند فرد به عنوان نماینده یا نمایندگان مالک زمین یا ساختمان وظیفه رسیدگی به فعالیت‌های شرکت پیمانکار را داشته باشند، نام آن‌ها باید در قرارداد آمده باشد. شرایط جایگزین شدن نمایندگان به جای مالک اصلی نیز مواردی است که در قرارداد بهتر است نوشته شود.

 

انواع مشارکت در ساختمان در اصفهان

قراردادهای مشارکت در ساختمان در اصفهان بر اساس قوانین و عرف جامعه به انواع زیر تقسیم می شوند که ما برای شما توضیح میدهیم.نحوه مشارکت در ساخت و ساز به این صورت است که یک طرف به عنوان مالک، زمینی را ارائه می دهد ،و طرف دیگر به عنوان سازنده یا پیمانکار ساختمان،موظف می شود ساختمان را بر اساس قرارداد بسازد.

 

تمام هزینه های ساخت و ساز را بر عهده میگیرد. در بستن چنین قراردادی لزومی به ذکر قیمت زمین و غیره وجود ندارد. تنها کافی است سازنده به عنوان مجری طرح متعهد شود که ساختمان را با کیفیت مورد نظر در زمان معین تحویل می دهد.

در نهایت نیز مالک و پیمانکار در کل ملک با یکدیگر سهیم می گردند.

نوع دیگری از قرارداد مشارکت وجود دارد که به صورت مرحله ای است. به این صورت که با به اتمام رسیدن هر مرحله از ساخت و ساز سهمی از ملک به سازنده انتقال می یابد. به عنوان مثال طرفین توافق می کنند با به پایان رسیدن زیرساز ساختمان و اسکلت بندی درصدی به پیمانکار بدهند. این مشارکت نیز برای دوطرف قرارداد نفع دارد.

 

در قسمت دیگر از این قرارداد توافقی بین مالک و سازنده صورت می گیرد،مبنی بر این که چنانچه ساخت و ساز به مرحله مشخصی رسید صاحب زمین وکالتی به سازنده بدهد.

این وکالت برای انتقال سهم سازنده داده می شود و به این ترتیب او می تواند برای تنظیم سند رسمی وارد عمل شود.

گاهی نیز در همان ابتدای امر و پس از انعقاد قرارداد مشارکت سه دانگ از ملک به پیمانکار داده میشود به این صورت او نیز فرآیند ساخت و ساز را آغاز خواهد کرد.

توجه داشته باشید که مشارکت در ساختمان سازی در اصفهان سود بسیاری دارد البته باید قرارداد این مشارکت را توسط افراد حرفه ایی و کاربلد منعقد کنید تا دچار مشکلات بعدی و بزرگی نشوید.


سخن پایانی

 

شرکت مدیریتی کوشا  معتقد است چشم انداز و ماموریت هر سازمان با استفاده از سرمایه های انسانی، سازمانی و اطلاعاتی در فرآیندهای داخلی محقق خواهد شد. به همین دلیل در زمینه های  مدیریت پروژه در اصفهان، ساختمان سازی در اصفهان، مشارکت در ساخت در اصفهان، مشاوره سرمایه گذاری در ساخت در اصفهان ارائه دهنده خدمات نوین به شما عزیزان برای استفاده بهینه از سرمایه مالی و انسانی شما متناسب با اهدافتان می باشد.

Summary
مشارکت در ساخت در اصفهان
Service Type
مشارکت در ساخت در اصفهان
Provider Name
شرکت مدیریتی کوشا,
چهارباغ بالا، جنب مجتمع کوثر، کوچه بابک، پلاک 19، شرکت مدیریتی کوشا, Telephone No.031-31316001
Area
اصفهان